Toivo tuotetta lähi-Alkoosi: alkotoive.fi

Oh la Vache Blanc

“Sympaattinen”

Oh la Vache Blanc
Hinta 13,48 € / 75 cl
Katso saatavuus
  • Ympäristövastuullinen pakkaus Ympäristövastuullinen pakkaus
  • Miedot juustot Miedot juustot
  • Salaatit, kasvisruoka Salaatit, kasvisruoka
  • Seurustelujuoma Seurustelujuoma
  • Tapas ja antipasti Tapas ja antipasti
  • Aperitiivi Aperitiivi
  • Pasta ja pizza Pasta ja pizza
  • Pikkusuolaiset Pikkusuolaiset

Oh La Vache! Colombard Chardonnay on raikas aperitiivi ja sopii hyvin myös seurusteluviiniksi. Se on kelpo viini myös pikkusuolaisille, salaateille, pastalle ja miedoille juustoille.

Oh La Vache on Boueyn perheen luomus, jossa huudahdus lehmästä tarkoittaa miten upeaa. Tämä on ympäristövastuullinen viini ja sen valmistus tukee biodiversiteettiä ja kestävän kehityksen periaatteita, joiden takeena on sertifikaatti High Environment Value – Level 3. Viinin pullo on kierrätettyä ja jalostettua lasia, etiketti on valmistettu sokeriruokokuidusta ja pullon korkki tulee kestävän kehityksen metsästä. Pullo on siis valmis kierrätykseen heti, kun se on nautittu. Planeettamme tulevaisuus kirjoitetaan tänään, pullo kerrallaan. Viinin rypäleinä ovat ranskalaiset Colombard ja Chardonnay.

Oljenkeltainen, kuiva, hapokas, sitruksinen, raikas, päärynäinen

Tuottajan tarina

Vuonna 1821 Nicolas Bouey osti perheen ensimmäiset viiniköynnökset Médocin sydämestä. Hänen jälkeläisensä sijoittuivat kaikkiin viininviljelyalan osa-alueisiin. Roger Bouey loi 1900-luvulla kauppayhtiön, jonka hän perusti poikiensa Sergen ja Andrén kanssa. Maison Bouey syntyi vuonna 1958. Maison Bouey on nyt yksi viimeisistä itsenäisistä, perheomisteisista viinikauppayrityksistä, joita on jäljellä Bordeaux'ssa. Ainoat osakkaat ovat Patrick ja Jacques Bouey, mikä varmistaa, että perhe säilyttää täydellisen hallinnan. Perheen keskeinen visio on se, että terveet viinit vaativat terveen maapohjan.

Tuottaja
Maison Bouey
Rypäleet
Colombard, Chardonnay
Sokerit
g/l
Alkoholi
11 %
Pakkaus
Lasi
Suljentatyyppi
Luonnonkorkki
Alkon tuotenumero
901315
Alue
Vin de France
Makutyyppi
Pirteä & hedelmäinen

Tilaa Viikon Viini sähköpostiisi!

Joka keskiviikko viini-ammattilaisen suositus sinulle ilmaiseksi!

  • Joka viikko uusi viinisuositus
  • Löydä mahtavia viinielämyksiä
  • Maistoitko viikon viiniä? Jaa maku-
kokemuksesi edellisviikon viinistä!

    Tutustu tietosuojaselosteeseen. Voit peruttaa liittymisen koska tahansa, eikä se sido sinua mihinkään.

    Hienoa! 
Kerro vielä halutessasi muutama sananen itsestäsi.

    Haluamme oppia tuntemaan sinut ja mieltymyksesi hieman paremmin. Näin voimme suositella jatkossa juuri sinun makuusi sopivia viinejä ja ruokapareja.

      Kiitos! Lähetämme jatkossa Viikon Viinin sinulle joka keskiviikko sähköpostiisi.

      Ota @viikonviini seurantaan myös Instagramissa, ja saat viinisuositukset myös omaan fiidiisi.