Vinhas do Ocidente BIB

29,99€
300 cl

Lisätiedot

HanapakkausHanapakkaus
Ympäristövastuullinen pakkausYmpäristövastuullinen pakkaus

Käyttövinkit ja ruokasuositukset

GrilliruokaGrilliruoka
Pasta ja pizzaPasta ja pizza
PikkusuolaisetPikkusuolaiset
PorsasPorsas
LammasLammas
Miedot juustotMiedot juustot
Vinhas do Ocidente on monipuolinen ruokaviini, joka sopii liharuokiin, erityisesti lampaanlihaan, pizzan ja pastaan, grillattuun lihaan, leikkeleisiin, pikkusuolaisiin ja juustoihin.
Vinhas do Ocidente Tinto asettuu luontevaksi osaksi Portugalin viinien menestystarinaa. Viini on runsasmakuinen, josta kertovat jo rypäleet Alicante Bouschet, Aragonez, Touriga Nacional ja Trincadeira. Se on helposti lähestyttävä, tuoksu on rikas ja maku on niin hedelmäinen, että se tuntuu hiukan makealta, mutta miellyttävä hapokkuus pitää sen eloisana ja tasapainoisena. Tanniinit ovat runsaat, mutta kuin silkkiä ja samettia. Vinhas do Ocidente on suomalaisille räätälöity ruokapöydän superviini, todellinen laatutietoisen luottopunkku. Laatikollinen antaa huikean vastineen hinnalle.
Rubiininpunainen, täyteläinen, keskitanniininen, kirsikkainen, karhunvatukkainen, vadelmainen, hennon mokkainen
Jaa
Tulosta

Tuottajan tarina

Portugalilainen Casa Relvas haluaa tuottaa laatuviinejä kaikkiin elämän hetkiin; viinejä jotka tuovat mieleen hyvät ajat, viinejä jotka ovat Alentejon lahja maailmalle. 1997 perustettu yhtiö on nuori, mutta se on kasvanut valtavasti: yhtiöllä on 750 hehtaaria korkkia tuottavaa metsää, 250 hehtaaria oliivilehtoja ja 350 hehtaaria viinitarhoja. Korkean laadun tasaisuus määrittää vuosittain tuotettuja kuutta miljoonaa viinipulloa ja ne ovat voittaneet satoja palkintoja sekä saaneet erinomaisia arvioita viinikirjoittajilta. Tuottajalle on myönnetty Earth Friendly winery -status ja se toteuttaa lukuisia ympäristönsuojeluhankkeita viinintuotannon ohella. Relvas toteuttaa kestävää kehitystä myös sosiaalisilla ja taloudellisilla projekteilla. Viisi prosenttia Relvasin tuotannosta on sertifioituja luomuviinejä.

Tuottaja

Casa Relvas

Rypäleet

Alicante Bouschet, Aragonez, Touriga Nacional, Trincadeira

Sokerit

5.5 g/l

Alkoholi

13.5%

Pakkaus

Hanapakkaus

Suljentatyyppi

Muovisuljin

Alkon tuotenumero

400123

Alueluokitus

IGP Alentejano

Makutyyppi

Mehevä & hilloinen

Tutustu myös näihin

Atlantico Vinho Regional Alentejano PET 100cl
12,59 €
alko
Punaviinit
Täyteläinen
100 cl
Portugali
13,98 €
alko
Punaviinit
Täyteläinen
75 cl
Espanja
Baron de Ley Varietal Maturana 75cl
20,99 €
alko
Punaviinit
Täyteläinen
75 cl
Espanja
Baron de Ley Reserva 75cl
19,99 €
alko
Punaviinit
Täyteläinen
75 cl
Espanja
12,99 €
alko
Punaviinit
Täyteläinen
75 cl
Ranska
38,99 €
alko
Punaviinit
Täyteläinen
75 cl
Ranska