Casa Charlize Prosecco

Pirteän hedelmäinen

13,48€
75 cl

Käyttövinkit ja ruokasuositukset

AperitiiviAperitiivi
PikkusuolaisetPikkusuolaiset
Rasvainen kalaRasvainen kala
SushiSushi
Makea jälkiruokaMakea jälkiruoka
SeurustelujuomaSeurustelujuoma
Vähärasvainen kalaVähärasvainen kala
Casa Charlize Prosecco on maistuva aperitiivi, moneen tilaisuuteen sopiva maljaviini ja seurusteluviini, mutta se sopii myös kyydiksi pikkusuolaisiin ja monenlaisiin kalaruokiin. Se on yllättävän hyvä myös kesäisen mansikkakakun ja erilaisten suklaajälkiruokien seuraan. Tarjoa hyvin viilennettynä.
Italialla on yli 100 kuohuvaa DOC (Denominazione di Origine Controllata) viiniä, mutta mikään muu niistä ei yllä Proseccon yli 600 miljoonan pullon vuotuisiin tuotantomääriin. Koillis-Italiassa Veneton ja Friuli Venezia Giulian yli 250 neliökilometrin alueilla tuotettavan Prosecco DOCn suosio on lyönyt ällikällä kaikki. Tuoreen hedelmäinen, kukkainen ja aromaattinen viini vastaa moneen makuun ja tarjoaa erinomaisen hinta-laatu -suhteen. Tärkein rypälelajike on Glera ja viini saa kuplansa lähes aina tankkikäymismenetelmällä. Casa Charlizen Prosecco on täysin kuohuva ja puhdaspiirteinen.
Oljenkeltainen, erittäin kuiva, hapokas, omenainen, hennon kukkainen, sitruksinen
Jaa
Tulosta

Tuottajan tarina

Global Wine House on Cantine Casa Charlize –brändiään varten tehnyt yhteisyötä yli vuosisadan ikäisen Castellani-viinitilan kanssa Pontederassa. Heidän kokemuksensa ja ammattitaitonsa avulla on räätälöity viini, jota on vaikea vastustaa. Rypäleiden korjuusta pullotukseen päämääränä on tehdä laadukas viini kohtuullisella hinnalla, jokamiehen menolippu Toscanaan. Samalla tavalla kuin korkeimman hintaluokan supertoscanalaisissa mukana on ranskalaisia rypälelajikkeita ja siksi viranomaisen antama laatumerkintä korkeampien laatuluokituksien sijasta on IGT eli Indicazione Geografica Tipica, alueelleen tyypillinen viini. Casa Charlize -viinivalikoiman tarkoituksena on yhdistää italialaisten klassisten viinien laatu ja maine viininvalmistuksen historian ja perinteiden arvostukseen.

Tuottaja

Casa Charlize

Rypäleet

Glera

Sokerit

11.50 g/l

Alkoholi

11%

Pakkaus

Lasi

Suljentatyyppi

Luonnonkorkki

Alkon tuotenumero

903330

Alueluokitus

DOC Prosecco

Makutyyppi

Pirteä & hedelmäinen

Tutustu myös näihin

Contadi Castaldi Franciacorta Brut 375cl
19,48 €
alko
Kuohuviinit
Erittäin kuiva
37.5 cl
Italia
Soligo Proseco Brut Treviso 75cl
14,99 €
alko
Kuohuviinit
Erittäin kuiva
75 cl
Italia
43,99 €
alko
Kuohuviinit
Erittäin kuiva
75 cl
Italia
Soligo Prosecco Rose
14,99 €
alko
Kuohuviinit
Erittäin kuiva
75 cl
Italia
Crudo Prosecco 75cl
16,98 €
alko
Kuohuviinit
Kuiva
75 cl
Italia
Rotari Gran Rose Brut 75cl
18,48 €
alko
Kuohuviinit
Erittäin kuiva
75 cl
Italia